Aktualności
Zapraszamy na wydarzenie w ramach „Muzeum na kółkach”
Zapraszamy na wydarzenie w ramach „Muzeum na kółkach” oraz upamiętniające ofiary Akcji Reinhardt.
Centrum Aktywizacji Seniorów, 11 czerwca (wtorek) g. 14:00.
W programie: • Wykład "Rudolf Reder - ocalały z obozu zagłady w Bełżcu", prowadzenie: Jarosław Joniec (prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego) • Prezentacja zdjęć "Tradycja w kadrze: fotograficzna opowieść o żydowskim dziedzictwie na Roztoczu" Daniela Knapa • Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary Akcji Reinhardt
Akcja "Reinhardt" była zbrodniczą operacją niemiecką mającą na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej. Wśród ofiar akcji byli też Żydzi z Tomaszowa Lubelskiego. Zapraszamy wszystkich, aby wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu.#AkcjaReinhardt #Pamięć #TomaszowLubelski #Żydzi #Historia
Lekcja inna niż zawsze
22 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się lekcja plastyki, którą przeprowadził Przemysław Piasecki, absolwent Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu oraz Chelsea College of Arts w Londynie na kierunku tkaniny. Słuchaczami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z nauczycielką Iwoną Jędruszko oraz bibliotekarką szkolną Joanną Kwiatkowską. Uczestnicy poznali technikę haftu maszynowego. Krótko ale dużo wiedzy, natchnienia, przyjaznej i dobrej energii. Dziękujemy!
Młodzieżowy DKK - Warsztaty z tkactwa artystycznego
Pan Przemysław Piasecki poprowadził dziś w naszej bibliotece niezwykle interesujące warsztaty z tkactwa artystycznego. Absolwent uczelni artystycznych w Polsce i Anglii okazał się bardzo ciepłym i komunikatywnym wykładowcą, co potwierdzili członkowie Młodzieżowego DKK z Panią Moniką Kowalską na czele. Bardzo dziękujemy za to spotkanie i liczymy na kolejne, wstępnie planowane na 25 maja.
O dobrych książkach przy kawie
13 maja w sali klubowej MBP odbyło się kolejne spotkanie Tomaszowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka Joanny Kuciel-Frydryszak ''Chłopki. Opowieść o naszych babkach''. Jest to wspaniały reportaż ,którego akcja rozgrywa się na wsi polskiej w okresie 20- lecia międzywojennego. Główne bohaterki to proste wiejskie kobiety, które walczą o lepsze jutro dla siebie i swoich rodzin. Po przeczytaniu lektury nasuwa się refleksja,jak bardzo zmieniło się życie wiejskich kobiet w Polsce na przełomie tych kilkunastu lat?